W dniu 15. czerwca br. miało miejsce zakończenie Międzyszkolnej Ligii Szachowej Edukacja przez szachy, poprzedzone 10. rundą Indywidualnego turnieju Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Jest nam niezwykle miło, że w tym ostatnim turnieju, pomimo ciepła promieniującego nie tylko z szach, wzięli udział nasi uczniowie, dzięki którym w klasyfikacji generalnej zdobyliśmy 10 miejsce na ponad 60 szkół. Szczególne podziękowania za grę w ostatniej rundzie kierujemy do: Michała Łukasika, Marceliny i Marcela Mądraszewskich, Mateusza Lewandowskiego, Adriana Przybylskiego i Artura Wydry.

Puchar dla Szkoły w Górsku wręczyli:

Kujawsko-Pomorska Wicekurator Oświaty - Pani Maria Mazurkiewicz,

Prezes firmy MAT BUD Materiały Budowlane, Fundacja Jacka Rutkowskiego - Pomagajmy Razem, Przewodniczący Komitetu Honorowego Międzyszkolnej Ligii Szachowej - Pan Jacek Rutkowski,

Prezes Międzyszkolnej Ligii Szachowej Edukacja przez szachy - Pan Arkadiusz Matczyński.


Wielkie piernikowe serce zostało podarowane od Fundacja Jacka Rutkowskiego - Pomagajmy Razem - dziękujemy!

Dziękujemy za zorganizowanie dwóch turniejów na terenie naszej szkoły w mijającym roku szkolnym 2018/2019 i zapraszamy w jej mury w przyszłym roku szkolnym 2019/2020.


Międzyszkolna Liga Szachowa to największe przedsięwzięcie szachowe ostatnich lat w województwie kujawsko-pomorskim prowadzone w ramach projektu Edukacja przez szachy. Jest to indywidualny turiej szachowy, w którym zawodnicy reprezentują szkołę do której uczęszczają. Pierwsza edycja ligi przyciągnęła rekordową liczbę zawodników: 137 z 37 szkół. Na jednym z turniejów jednocześnie grających było aż 96 osób. Zawody podzielone są na dwa turnieje - Turniej A - dla zawodników od IV kategorii szachowej oraz Turniej B - dla debiutantów i zawodników z najniższą V kategorią szachową. W każdym turnieju prowadzona jest dodatkowa klasyfikacja do lat 9, 13 i 18 osobno dla dziewcząt i chłopców. Na każdym turnieju do zdobycia jest więc 12 pucharów za pierwsze miejsca i 24 medale za drugie i trzecie.

Międzyszkolna Liga Szachowa w roku szkolnym 2018/2019 składa się z cyklu 10 turniejów rozgrywanych raz na miesiąc. Każdy turniej punktowany jest osobno, ale prowadzona jest także punktacja generalna oraz drużynowa szkół. Na zakończenie, w czerwcu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Nowatorskim pomysłem jest losowanie przy pomocy autorskiej aplikacji Koło Fortuny zaproszeń do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Family Parku, czy Salonu Wirtualnej Rzeczywistości wśród wszystkich uczestników turnieju.

Patronatem Honorowym Ligę objął m.in. Prezydent Miasta Bydgoszczy, Marszałek Województwa, Powiat Bydgoski i Powiat Toruński oraz Polski Związek Szachowy i Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy a także Pomorska-Kujawska Izba Budownictwa i Posłowie na Sejm Tomasz Lenz i Piotr Król.

Pomysłodawcą jest Arkadiusz Matczyński, prywatnie ojciec 13 letniego Mariusza grającego w szachy. Zawody organizuje wraz z Karolem Jarochem, zawodnikiem z tytułem mistrza szachowego i trenerem szachowym a obecnie także wiceprezesem Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego.

W turnieju mogą wziąć udział juniorzy w wieku od 6 do 18 lat z całego województwa a nawet Polski.
Wpisowe do każdego turnieju wynosi tylko 10zł.
Wszelkie informacje znajdują się na stronie http://edukacjaprzezszachy.pl
Zawody rozpoczynają się zawsze o godzinie: 10.00.

Terminarz zawodów:
I runda – 22 września - Szkoła Podstawowa w Łochowie, ul. Wierzbowa 2, Łochowo
II runda – 13 października – Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy
III runda – 24 listopada – Szkoła Podstawowa nr 66 w Bydgoszczy
IV runda – 15 grudnia – Szkoła Podstawowa w Górsku, Górsk, ul. Szkolna 2, 87-134 Zławieś Wielka
V runda – 5 stycznia 2019r. – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
VI runda – 2 lutego 2019r. – Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach, ul. Czysta 1A
VII runda - 2 marca 2019r. – IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
VIII runda – 6 kwietnia 2019r. - Family Park, ul. Fordońska 246, Bydgoszcz
IX runda – 11 maja 2019r. - Szkoła Podstawowa w Górsku, Górsk, ul. Szkolna 2, 87-134 Zławieś Wielka
X runda – 15 czerwca 2019r. – Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy